ПОГЛЕДИ ВОЈВОЂАНСКОГ РУКОВОДСТВА НА НОВО ОТВАРАЊЕ ПИТАЊА ОДНОСА СРБИЈЕ И ВОЈВОДИНЕ 1981. ГОДИНЕ
DOI:
https://doi.org/10.19090/i.2016.27.258-273Кључне речи:
aутономија, Војводина, Југославија, Косово, СрбијаСажетак
Почетком осамдесетих година двадесетог века Југославија је полако почела да запада у дубоку политичку и економску кризу. Један од најзначајнијих аспеката те кризе били су војвођанско-србијански односи, засновани на уставним решењима из 1974. године. Година 1981. била је година отварања велике политичке кризе, која је у марту отпочела масовним албанским демонстрацијама на Косову, да би у априлу, након нереда и жртава, југословенски врх био приморан да уведе ванредно стање. Уследиле су расправе у партијским форумима у којима је отворено не само питање положаја Косова у Србији негои проблем односа Србије са обе своје покрајине. То је покренуто на седници ЦК СК Србије 6. маја, на којој су републички руководиоци косовске немире повезивали су са статусом који је покрајинама дао Устав из 1974. године. На трагу излагања републичких руководилаца, уследила је кампања београдских средстава информисања у погледу тзв. договорних закона, у којој су покрајине оптуживане да инисистирањем да односе на својој територији уређују сопственим, а не договорним законима, заправо теже својеврсној „федерализацији“ Србије. Војвођанско руководство, већ забринуто што се косовски немири користе за поновно покретање питања аутономије, у сврху оповргавања оваквих теза понудило одговор заснован на статистичким подацима. Полазећи од закључака 20. седнице ЦК СКЈ од 7. маја 1981. године, као и од основних ставова и оцена са заједничке седнице Председништва САП Војводине и Председништва ПК СКВ, одржане 8. маја 1981. године, покрајинска радна група је, у току лета, сачинила осам елабората, који су септембра 1981. године упућени члановима ЦК СКС и ЦК СКЈ из Војводине, ради припреме за најављену седницу ЦК СКС посвећену републичко-покрајинским односима. То су следећи материјали: Активности организација удруженог рада из СР Србије ван САП и САП Војводине (економски односи са иностранством, унутрашња трговина, банкарство, осигурање, туризам); Нека актуелна питања остваривања устава и закона о удруженом раду организација удруженог рада и њихових асоцијација СР Србије без покрајина и САП Војводине; Искуства и проблеми у остваривању заједништва на основама изградње социјалистичких самоуправних друштвено-економских односа СР Србије и САП Војводине; Активност организација удруженог рада из СР Србије ван САП и САП Војводине на подручју удруживања, робној размени и економским односима са иностранством; Информација о времену и начину укидања Закона о електропривреди из 1975. године; Неке тенденције у тумачењу Устава СР Србије у области законодавства; Информација о току и начину усаглашавања код појединих закона из члана 300. Устава СР Србије; Искуства и проблеми у остваривању Устава СФРЈ, Устава СР Србије и Устава САП Војводине у области законодавства.
Downloads
Референце
Bjelica, S. Sporovi oko autonomije Vojvodine – knjiga prva: 1961-1974, Beograd: Službeni glasnik, 2015. (Serbian Cyrillic)
Dimić, Lj. Istorija srpske državnosti – Srbija u Jugoslaviji, Novi Sad: Beseda, 2001. (Serbian Cyrillic)
Jović, D. Jugoslavija – država koja je odumrla, Beograd: Samizdat B92, 2003. (Serbian Cyrillic)
Končar, R. i Boarov, D. Stevan Doronjski – odbrana autonomije Vojvodine, Novi Sad: Muzej Vojvodine, 2011. (Serbian Cyrillic)
Krunić, B. Decenija zamora i raskola, Novi Sad: Prometej, 2009. (Serbian Cyrillic)
Nicović, J. Ustavni razvoj Srbije 1804 – 2006, Beograd: Sezam medico, 2007. (Serbian Cyrillic)
Popović, D. Letopis o Vlaovićima, Novi Sad: Agencija MIR, 2006. (Serbian Cyrillic)
Petranović, B. i Zečević, M. Jugoslovenski federalizam – ideje i stvarnost, Beograd: Prosveta, 1987. (Serbian Cyrillic)
Čkrebić, D. Život, politika, komentari, Beograd: Službeni glasnik, 2008. (Serbian Cyrillic)