БЕКСТВО ОД ХОЛОКАУСТА. ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЈЕВРЕЈИ У ШВАЈЦАРСКОЈ 1941-1945. ГОДИНЕ
DOI:
https://doi.org/10.19090/i.2015.26.167-177Кључне речи:
Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца/Југославија, национална интеграција, диктатура, интегрално југословенство, основне школе, уџбеници историје, наставни планови и програми, слика непријатеља, методички принципи, мотивацијаСажетак
У уџбеницима историје за основношколску ученичку популацију током постојања Краљевине Југославије историја је готово потпуно идентификована са националном историјом. Она је стављена у функцију учвршћења и очувања државе и, изнад свега, народне слоге и националног јединства чиме је остваривана наглашено васпитно-патриотска улога уџбеника историје. У складу са тим циљем биле су методичке основе наставних планова и програма и уџбеника историје. Главне мотивационе основе у уџбеницима су се ослањале на представу историје као вековне борбе (углавном мачем, али и гуслама и пером) свог народа против спољних непријатеља и њихове владавине окончану епохалним чином уједињења 1.децембра 1918. Знања ученика о другим народима и државама ограничавана су углавном на оне са којима је сопствени народ био у сукобу тако да је изузетно важну мотивациону основу имала представа непријатеља. Историја југословенске државе је представљена као почетак једног новог доба мира, изградње и свестраног напретка који не може ништа да заустави. За објашњење сукоба до којих је, ипак, долазило, коришћен је стари и широко раширени мотив неслоге народних представника, при чему се појављивао краљ као спасилац од неслоге који као врховни ауторитет враћа и учвршћује народно јединство. Ученицима је сугерисано, имплицитно и експлицитно, да је највеће достигнуће целокупне историје југословенског народа јединствена држава и да је она њихово врхунско добро. При томе је као централни мотив коришћен мотив жртве. У борби за јединствену државу Југословена вековима су страдали наши преци, а за њу је положио живот и њен творац, краљ Александар I Ујединитељ, који ју је персонификовао. Оваквој слици националне историје је придодата димензија универзалности јер је југословенска држава, због свог залагања за сарадњу и пријатељство са свим народима и за мир у свету, представљена као важан међународни политички чинилац. Југословенска држава је идеализована као, углавном, бесконфликтна заједница равноправних грађана, којима је у новој држави обезбеђен свестрани напредак.
Downloads
Референце
Benz, W. (hg.), Dimension des Völkermords. Die Zahl der jüdischen Opfer des Nationalsozialismus, München: R.Oldenbourg Verlag, 1991.
Živković, N. Novčana privreda kao oblik eksploatacije i pljačka zlata, arhiva i kulturnih dobara Jugoslavije 1941-1945, Beograd: Institut za savremenu istoriju, 1994.
Ivanković, M. Jugoslovenski antifašisti u Švajcarskoj, 1941-1945, Beograd: Institut za savremenu istoriju, 1996. [Иванковић, М. Југословенски антифашисти у Швајцарској, 1941-1945, Београд: Институт за савремену историју, 1996.]
Koljanin, M. Nemački logor na Beogradskom sajmištu 1941-1944. Beograd: Institut za savremenu istoriju, 1992.
Koljanin, M. Jevreji i antisemitizam u Kraljevini Jugoslaviji, Beograd: Institut za savremenu istoriju, 2008. [Кољанин, М. Јевреји и антисемитизам у Краљевини Југославији, Београд: Институт за савремену историју, 2008.]
Koljanin, M. „Tokovi „konačnog rešenja jevrejskog pitanja“ u Jugoslaviji“, u: Seminar o Holokaustu, Zbornik radova, Novi Sad: Jevrejska opština, 2009.
Najman, N. „To je ono čega se sećam“, u: Mi smo preživeli...2, Jevreji o holokaustu, Beograd: Jevrejski istorijski muzej, 2003.
Picciotto Fargion, L. 'Italien', in: Benz, W. (hg.), Dimension des Völkermords. Die Zahl der jüdischen Opfer des Nationalsozialismus, München: R.Oldenbourg Verlag, 1991.
Ristović, М. Nemački „novi poredak“ i Jugoistočna Evropa 1940/41-1944/45. Planovi o budućnosti i praksa, Beograd: Vojnoizdavački i novinski centar, 1991.
Sundhaussen, H.. Wirtschaftsgeschichte Kroatiens im nationalsozialistischen Grossraum 1941-1945. Das Scheitern einer Ausbeutungsstrategie, Stuttgart: Deutsche Verlags-Anstalt, 1983.
Sundhaussen, H.. 'Jugoslawien', in: Benz, W. (hg.), Dimension des Völkermords. Die Zahl der jüdischen Opfer des Nationalsozialismus, München: R.Oldenbourg Verlag, 1991.
Fridlender, S. Godine istrebljenja. Nacistička Nemačka i Jevreji 1939-1945, Beograd: Zavod za udžbenike, 2013. [Фридлендер, С. Године истребљења. Нацистичка Немачка и Јевреји 1939-1945, Београд: Завод за уџбенике, 2013.]